فولاد تاراز در یک قدمی تکمیل چرخۀ تبدیل ورق گرم به گالوانیزه

فولاد تاراز در یک قدمی تکمیل چرخۀ تبدیل ورق گرم به گالوانیزه
  • ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳
گزارشی از پیشرفت پروژه‌های توسعۀ فولاد تاراز:


فولاد تاراز در یک قدمی تکمیل چرخۀ تبدیل ورق گرم به گالوانیزه

 

مدیر توسعۀ فولاد تاراز با تشریح وضعیت پیشرفت و اجرای طرح‌های توسعۀ این شرکت گفت: در تلاشیم تا پایان سال جاری، تمام پروژه‌های توسعۀ درحال اجرا را به اتمام برسانیم و با بهره‌برداری از آن‌ها به سمت تکمیل چرخه تولید و کسب سود بیشتر برای سهامداران حرکت کنیم.

 به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ آتیه‌فولاد نقش‌جهان، علی صادقی، مدیر توسعۀ شرکت فولاد تاراز چهارمحال درخصوص وضعیت پیشرفت و اجرای طرح‌های توسعۀ این شرکت اظهار داشت: ظرفیت تولید ورق گالوانیزه در شرکت فولاد تاراز درحال حاضر حدود ۲۰۰ هزار تن در سال است که تاکنون برای تولید این محصول، بعد از تحویل گرفتن ورق گرم فولادی از فولاد مبارکه، در کارخانه‌های دیگری مراحل اسیدشویی و سپس نورد سرد انجام می‌گرفت و درنهایت در کارخانۀ فولاد تاراز، ورق گالوانیزه تولید می‌شد.

وی افزود: تصمیم گرفته شد تا برای توسعه و کسب سود بیشتر، اسیدشویی و نورد سرد توسط خود شرکت فولاد تاراز انجام شود و بنابراین، پروژه‌های ایجاد خط اسیدشویی ۵۰۰ هزار تن در سال و دو خط نورد سرد با ظرفیتهای ۲۰۰ و ۲۵۰ هزارتن در سال تعریف شد.

صادقی با بیان این‌که دو خط نورد سرد ۱۲۵۰ و ۱۴۵۰ برای این پروژه تعریف شده است، اذعان کرد: خط نورد سرد ۱۲۵۰ به بهره‌برداری رسیده و خط نورد سرد ۱۴۵۰ نیز با اتمام احداث سالن تولید، در مرحلۀ نصب تجهیزات است.

مدیر توسعۀ فولاد تاراز با بیان این‌که برای این پروژه، تأسیسات پشتیبان یا یوتیلیتی‌هایی نظیر بویلر، کمپرسور، کولینگ تاور و... نیز تعریف شده که درحال اجرا هستند، تصریح کرد: خط اسیدشویی به ظرفیت ۵۰۰ هزار تن در سال نیز درحال احداث است و درحال حاضر با تکمیل عملیات ساختمانی و سازه، پیشرفت فیزیکی پروژه بیش از ۷۰ درصد بوده است.

وی ضمن اعلام این نکته که درحال انجام امور مربوط به لوله‌کشی و برق‌کشی پروژه هستیم، بیان داشت: تجهیزات مرتبط با این موارد ترخیص شده و در حال ارسال به کارخانه است تا نصب شده و بدین صورت، چرخۀ تولید از ورق گرم تا گالوانیزه تکمیل شود.

صادقی ادامه داد: همچنین طرح انبار روباز و طرح‌هایی نظیر انبار سرپوشیدۀ ورق گالوانیزه نیز درحال اجرا است که تقریباً به اتمام رسیده است و به زودی به بهره‌برداری خواهد رسید؛ همچنین تجهیزات پروژۀ بازیابی اسید نیز خریداری شده که پس از تکمیل عملیات ساختمانی و ترخیص از گمرک، نصب آن‌ها شروع خواهد شد.

مدیر توسعۀ فولاد تاراز با بیان تدوین سند توسعۀ این شرکت اذعان داشت: با تکمیل و بهره‌برداری از پروژه‌های توسعۀ درحال اجرا، به سمت تعریف پروژه‌های دیگری نظیر آنیل پیوسته یا بچ آنیل نیز خواهیم رفت که با اجرای آن، امکان فروش ورق به صورت کامرشیال روغنی فراهم خواهد شد؛ همچنین پروژه هایی نیز در دست مطالعه هستند و در تلاشیم با ارتقای کوره و پاتیل گالوانیزۀ موجود، امکان تولید ورق‌های گرید های دیگر را نیز به دست آوریم.

وی بیان کرد: در تلاشیم تا پایان سال جاری، تمام پروژه‌های توسعۀ درحال اجرا را به اتمام برسانیم و با بهره‌برداری از آن‌ها به سمت کسب سود بیشتر برای سهامداران حرکت کنیم.

همچنین مسعود مجیری، مدیر پروژۀ نورد سرد ۱۴۵۰ فولاد تاراز درخصوص آخرین وضعیت این پروژه اذعان داشت: درصد بالایی از تجهیزات مکانیکی خریداری شده برای این خط، نصب کامل شده است و تجهیزات باقی‌مانده نیز در مراحل نهایی نصب قرار دارد.

وی افزود: به‌روزرسانی و بهبودهای مختلفی روی این سیستم‌ها انجام شده است و برآورد ما این است که تا پایان خردادماه، نصب تجهیزات مکانیکی به اتمام برسد و آمادۀ انجام تست‌های سرد برای تولید محصول کیفی نهایی در اوایل نیمۀ دوم سال باشیم.

در ادامه، امیر نوجوکی، مدیر تولید پروژۀ نورد سرد ۱۲۵۰ فولاد تاراز عنوان کرد: واحد نورد سرد ۱۲۵۰ در آبان‌ماه سال گذشته افتتاح شد؛ اما لزوم انجام برخی به‌روزرسانی‌ها برای افزایش کیفیت محصول سبب شد تا از بهمن‌ماه ارتقای این خط در دستورکار قرار گیرد.

وی با بیان انجام تغییرات متعدد روی قفسه، اتوماسیون، روغن امولسیون، کیفیت سطح ورق و سایر مراحل تولید، ابراز کرد: درحال حاضر، مراحل ارتقای خط نورد سرد ۱۲۵۰ فولاد تاراز به اتمام رسیده و انواع ورق فول هارد از ۳۸ صدم میلی‌متر تا ۲ میلی‌متر در این واحد باکیفیت مطلوب درحال تولید است.

نوجوکی اضافه کرد: تجهیزات دیگری نیز در مراحل حمل به شرکت و نصب قرار دارد و به زودی به این خط اضافه خواهد شد که با ارتقای کیفیت این واحد، امکان تولید محصولاتی با گریدهای بالاتر برای مصارف ویژه را فراهم می‌کند.

همچنین محمدعلی فدایی، هماهنگ‌کنندۀ واحد اسیدشویی فولاد تاراز در خصوص آخرین وضعیت این پروژه گفت: درحال حاضر مرحلۀ ساخت ابنیه و فونداسیون تجهیزات این پروژه به اتمام رسیده است و پیمانکاران درحال اجرای قسمت‌های برق، لوله‌کشی و... هستند.

وی افزود: تمام تجهیزات خط اسیدشویی خریداری و در بندرعباس تخلیه شده است که در حال انجام مرحلۀ نهایی ترخیص و حمل آن‌ها به شرکت هستیم تا با حضور کارشناسان و مشاوران چینی اقدام به نصب آن‌ها در سه جبهۀ پروسه، ورودی و خروجی خط کنیم.

فدایی تصریح کرد: در صورت ترخیص تجهیزات تا پایان اردیبهشت‌ماه، می‌توانیم ظرف سه ماه خط را آمادۀ تست سرد کنیم و تا اواخر شهریور به مرحلۀ تست گرم برسیم.

هماهنگ‌کنندۀ واحد اسیدشویی فولاد تاراز با بیان اینکه اکنون اسیدشویی در شرکت‌های دیگر انجام می‌شود، اذعان کرد: با بهره‌برداری از این خط، چرخۀ ورود و خروج محصول در شرکت فولاد تاراز تکمیل خواهد شد و با حذف هزینه‌های مربوط به حمل‌ونقل در سودآوری شرکت تأثیر قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت.
وی خاطرنشان کرد: احداث خط بازیابی اسید، احداث تصفیه‌خانۀ پساب و احداث خطوط تکمیلی نیز برنامه‌های فولاد تاراز است که با تکمیل پروژه‌های جاری ادامه خواهد گرفت.

 


  • اشتراک گذاری: