برطرف شدن چالش‌های نقل‌وانتقال سهام در دستورکار است

برطرف شدن چالش‌های نقل‌وانتقال سهام در دستورکار است
  • ۱۵ بهمن ۱۴۰۲

مدیر سرمایه‌گذاری و امور مجامع هلدینگ آتیه‌فولاد نقش‌جهان:

برطرف شدن چالش‌های نقل‌وانتقال سهام در دستورکار است/ حفظ سهام آتیه‌فولاد ارزش‌آفرینی مطلوبی برای سهامداران خواهد داشت
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ آتیه‌فولاد نقش‌جهان، محسن ثابتی‌پور، مدیر سرمایه‌گذاری و امور مجامع این هلدینگ در گفت‌وگو با روابط عمومی اظهار داشت: در راستای اجرای افزایش سرمایه ی هلدینگ با توجه به تملک شرکت های جدید در پرتفوی سرمایه گذاری هلدینگ، ارزش‌گذاری سهام شرکت آتیه فولاد در دستور کار قرار گرفت ، بدین منظور، روش‌های مختلف و معتبر ارزش گذاری مورد استفاده قرار گرفت تا حقوق صاحبان سهام به صورت منصفانه رعایت شود.

 

وی عنوان کرد: با هدف وحدت رویه در این زمینه، تیم متخصصی از کارشناسان رسمی دادگستری انتخاب تا ارزش‌گذاری شرکت‌های تابعه توسط آن‌ها انجام شود؛ همچنین توسط یکی از شرکت های مجرب و مورد تأیید سازمان بورس ارزش گذاری های صورت گرفته جمع بندی شد، که در نهایت ارزش سهام آتیه بالغ بر 7800 میلیاردتومان برآورد شد.

ثابتی‌پور بیان کرد: باتوجه به اهمیت این موضوع ، با هدف رعایت حقوق صاحبان سهام، معاملات سهام شرکت موقتا برای جمع بندی اطلاعات و افشای ارزش به دست آمده بسته شد، متاسفانه در 22 آذرماه 1402 بخشنامۀ جدیدی از سوی ادارۀ ثبت شرکت‌ها ارسال شد که روند جاری نقل و انتقالات سهام برای شرکتهای سهامی خاص را منوط به ارسال مدارک و ثبت مستندات در سامانه اداره ثبت شرکت ها و پرداخت آنلاین مالیات بر نقل و انتقال توسط فروشنده می دانست.

 

مدیر سرمایه‌گذاری و امور مجامع آتیه‌فولاد یادآور شد: ارزش‌گذاری و انجام معاملات آنلاین سهام دو موضوع جدا از هم بود؛ اما همزمانی این دو مسئله با یکدیگر باعث شد این شبهه در ذهن سهامداران ایجاد شود که معاملات سهام آتیه ‌فولاد بسته شده است؛ در صورتی که این مسئله خارج از کنترل شرکت آتیه ‌فولاد بود.

 

وی با بیان این‌که فرایند نقل‌وانتقال سهام نسبت به گذشته تغییرات عمده ای داشته است، ابراز داشت: در فرایند جدید باید پس از توافق و ثبت درخواست معامله توسط سهامداران، صورتجلسۀ آن به تایید هیئت‌مدیره برسد؛ سپس صورتجلسۀ تهیه شده در سامانۀ ثبت شرکت‌ها بارگزاری شود؛ در گام بعد و پس از تعیین مالیات سهام، فروشنده باید آن را به‌صورت آنلاین پرداخت کند تا گام بعدی در سامانه ثبت شرکتها فعال شود و پس از طی چندین مرحلۀ دیگر و ارسال مدارک برای اداره ثبت شرکتها پست شود تا پس از دریافت تاییدیه اداره ثبت شرکت ها ، این نقل و انتقال در سامانه سهام شرکت آتیه فولاد ثبت گردد.

 

ثابتی‌پور تصریح کرد: در این میان چند چالش وجود دارد؛ از جمله اینکه اگر فروشنده دارای مشکل مالیاتی باشد، ریسک عدم پرداخت توسط فروشنده را برای خریدار دارد و یا برعکس ممکن است پس از پرداخت مالیات توسط فروشنده، خریدار از تصمیم خود منصرف گردد، که در صورت هر گونه مشکلی در این فرآیند، شرکت بایستی درخواست ابطال فرآیند دهد تا مجددا سامانه برای ثبت صورتجلسه جدید مهیا گردد.

 

مدیر سرمایه‌گذاری و امور مجامع آتیه‌فولاد با بیان این‌که فرایند جدید نقل‌وانتقال سهام، فرایندی زمان‌بر شده است چرا که امکان ثبت همزمان چندین صورتجلسۀ متفاوت و موازی در سامانۀ ثبت شرکت‌ها وجود ندارد و این مسئله باعث کندی فرآیند ثبت صورتجلسه های تغییرات رسمی شرکت شده است.

 

وی در تشریح اقدامات انجام شده برای تسهیل روند نقل و انتقال سهام ابراز کرد: بلافاصله بعد از دریافت بخشنامۀ ادارۀ ثبت شرکت‌ها، اقدام به برگزاری جلسات متعددی با کارشناسان و متخصصان امر کردیم؛ از جمله جلسه‌ای با مدیرکل اداره ثبت شرکت‌ها برگزار شد و همچنین با برخی از سهامداران صاحب تجربه، کارشناسان مالیاتی و برخی از شرکت‌هایی که گمان می‌شد ساختار مشابهی با آتیه فولاد دارند تشکیل جلسه دادیم و درنهایت، روشن شد که باتوجه به تمایل ادارۀ ثبت شرکت‌ها برای رصد معاملات که باهدف جلوگیری از معاملات صوری انجام می‌شود، راهکار سهل و وصولی در کوتاه مدت برای رفع این مشکل وجود ندارد.

 

ثابتی‌پور با اشاره به این‌که قانون جدید ادارۀ ثبت شرکت‌ها، برای شرکت‌های سهامی خاصی که سهامداران معدودی دارند مناسب است، اضافه کرد: در میان شرکت‌های سهامی خاص فعال در استان اصفهان، شرکتی با وضعیت مشابه آتیه ‌فولاد که تعداد زیادی سهامدار داشته باشد و در عین حال، حجم بالایی از خرید و فروش سهام در آن انجام شود وجود ندارد؛ همچنین در سطح کشور نیز مورد مشابهی گزارش نشده است تا چاره‌اندیشی درخصوص چالش‌های آن توسط اداره‌کل ثبت شرکت‌ها انجام شود.

مدیر سرمایه‌گذاری و امور مجامع آتیه‌فولاد ورود به بازار سرمایه و انجام معاملات آنلاین را تنها راه پیش‌روی شرکت دانست و گفت: پذیرش دریکی از بازارهای سرمایه ، دریافت مجوز نهاد مالی و تغییر شخصیت حقوقی شرکت از سهامی خاص به سهامی عام ، از مقدمات اصلی درج نماد و عرضه سهام شرکت به صورت آنلاین می باشد.

 

وی با توصیۀ سهامداران به حفظ سهام خود، خاطرنشان کرد: باتوجه به ارزندگی سهام شرکت آتیه‌فولاد، حفظ سهام این شرکت می‌تواند ارزش‌آفرینی خوبی برای سهامداران داشته باشد. گاهاً مشاهده می‌شود که با توجه به چالش پدیدآمده در خصوص ثبت نقل و انتقالات برخی از سهامداران اقدام به فروش وکالتی سهام خود می‌کنند که باتوجه به نظارت آنلاین ادارۀ ثبت شرکت‌ها، ممکن است فروشنده به دلیل مشکل مالیاتی نتواند سهام خود را به خریدار واگذار کند یا با چالش‌های دیگری مواجه شود که در این وضعیت، خریدار متحمل زیان و خسارت خواهد شد و شرکت آتیه فولاد مسئولیتی در ارتباط با توافق‌های وکالتی و ... در خصوص نقل و انتقال سهام نخواهد داشت.

 


  • اشتراک گذاری: